اسرائیل- ישראל


با وجودی سرشار از انرژی مثبت و قلبی آکنده از ایمان، پر قدرت و استوار می رویم به سوی آینده ای مهدوی...


خاندان روچیلد

خاندان روچیلد، از خاندانهای یهودی پر نفوذ و ثروتمند می باشند، که واپسین نماد قدرت وثروت زر سالاری یهودی هستند. پل جانسون در کتاب خود (پیدایش تمدن جدید غرب): روچیلد ها را عامل کلیدی در پیدایش دنیای نوین می داند. اولین روچیلد متشخص امشل موشه روچیلد، بازرگانی خرده پا بود. پسر او مایر آمشل روچیلد، بنیان گذار خاندان روچیلد است. آمشل روچیلد کار خود را به عنوان صراف و فروشنده ی اشیای عتیقه و سکه های قدیمی آغاز کرد. آمشل روچیلد 10 فرزند داشت(5 پسر و 5 دختر). پسران او: آمشل مایر روچیلد- سالومون مایر روچیلد - کارل مایر روچیلد - ناتان مایر روچیلد- جیمز (یاکوب) مایر روچیلد........


خاندان روچیلد

خاندان روچیلد، از خاندانهای یهودی پر نفوذ و ثروتمند می باشند، که واپسین نماد قدرت وثروت زر سالاری یهودی هستند. پل جانسون در کتاب خود (پیدایش تمدن جدید غرب): روچیلد ها را عامل کلیدی در پیدایش دنیای نوین می داند. اولین روچیلد متشخص امشل موشه روچیلد، بازرگانی خرده پا بود. پسر او مایر آمشل روچیلد، بنیان گذار خاندان روچیلد است. آمشل روچیلد کار خود را به عنوان صراف و فروشنده ی اشیای عتیقه و سکه های قدیمی آغاز کرد. آمشل روچیلد 10 فرزند داشت(5 پسر و 5 دختر). پسران او: آمشل مایر روچیلد- سالومون مایر روچیلد - کارل مایر روچیلد - ناتان مایر روچیلد- جیمز (یاکوب) مایر روچیلد.

 روچیلد ها کار خود را از تجارت پارچه، شراب، ادویه جات و معاوضه ی مسکوکات شروع کردند. روچیلد ها در پایتخت های مهم اروپا مستقر شدند و این یکی از علل موفقیت این خاندان بوده است. مایر آمشل روچیلد، بنیان گذار شاخه فرانکفورت است. و بعد از او بزرگترین پسرش آمشل مایر روچیلد شاخه فرانکفورت را به دست گرفت. آمشل مایر روچیلد در سال 1820 به عنوان بانکدار دربار به سمت کنسول، "باواریا" در فرانکفورت منصوب شد. سالومون مایر روچیلد، بنیان گذار شاخه اتریش است. او نخستین راه آهن اتریش را به راه انداخت و مدیریت موسسه اعتباری اتریش را به عهده داشت.او بعد ها رئیس بانک دولتی اتریش شد. سالومون امتیاز معدن جیوه "ایدرا" را از دولت اتریش گرفته بود و خاندان روچیلد از این طریق انحصار فلز جیوه را بدست آورد. ناتان مایر روچیلد شاخه لندن این خاندان را بنیان گذاشت. شاخه لندن با نام "سوداگران ن.م. روچیلد و پسران" است.بعد از جنگ دوم جهانی خاندان روچیلد با فرصت های جدید در بانکداری تجاری، ساخت دفاتر جدید در نیویورک، اداره تراست های واحد، کسب منابع عظیم در کانادا و سرمایه گذاری در فیلم و تلویزیون به ثروت فراوانی دست یافتند. کارل مایر روچیلد بنیان گذار این شاخه خاندان روچیلد است. جیمز مایر روچیلد کوچکترین پسرمایرآمشل، بنیان گذار شاخه پاریس است. او در سال 1846 امتیاز شرکت بزرگ راه آهن شمال فرانسه را بدست آورد.

نام روچیلدها درکنارراکفلرها (که در ادامه متن حاضر توضیحات کاملتر در مورد آنها امده است) در آمریکا به عنوان پیشگامان استخراج نفت خاورمیانه و روسیه شهرت دارد. با سرمایه روچیلدها بود که  یک یهودی انگلیسی  به نام" مارکوس سموئیل " و یک هلندی به نام "سر هنری دترذینگ" کمپانی "رویال داچ شل" که به "اختاپوس بین المللی " شهرت یافته،بزرگترین مجتمع انحصاری اروپاست که از حیث ثروت با دو کمپانی عظیم آمریکایی استاندارد اویل در نیوجرسی (متعلق به راکفلرها) و جنرال موتورز قابل مقایسه است.در سال 1965 یک هفتم نفت جهان و 20 درصد نفت خاور میانه را کنترل می کرد ودر سراسر جهان بیش از 500 شعبه، 74 پالایشگاه و فریب به 200 هزار پرسنل در اختیار داشت(اکنون نیز در ایران شعبه ای از این شرکت عظیم موجود است).

نويسنده : קבטאיל ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩٠